GENEL SAĞLIK-İŞ: "ŞEHİR HASTANELERİİÇİN ÖDENEN TUTARLAR ARTIK GİZLENİYOR"

GENEL SAĞLIK-İŞ: "ŞEHİR HASTANELERİİÇİN ÖDENEN TUTARLAR ARTIK GİZLENİYOR"

Genel Sağlık-İş Sendikası, Bütçe Giderlerinin Fonksiyonel Sınıflandırılması tablolarında “yap kirala devret” modeli ile yaptırılan şehir hastanelerinin kira ve hizmet bedelleri için...

Genel Sağlık-İş Sendikası, Bütçe Giderlerinin Fonksiyonel Sınıflandırılması tablolarında “yap kirala devret” modeli ile yaptırılan şehir hastanelerinin kira ve hizmet bedelleri için ödenen tutarların önceden görülebildiğine ancak yapılan yeni düzenlemeyle birlikte artık bu tutarlara yer verilmediğine dikkat çekti ve "Milyar doları bulan şehir hastanelerinin kira ve hizmet bedelleri için ödenen tutarları sansürleme çabası mıdır?" diye sordu.

Genel Sağlık-İş Sendikası, yaptığı yazılı basın açıklamasıyla Bütçe Giderlerinin Fonksiyonel Sınıflandırması tablolarında, şehir hastanelerinin kira ve hizmet bedelleri için ödenen tutarların yapılan yeni düzenlemeyle birlikte artık görülemediğini dile getirdi. Genel Sağlık-İş Sendikası açıklamasında "Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaştan "yastık altı dövizleri çıkarmasını" isterken, bir yandan da şehir hastaneleri üzerinden yandaşşirketlere dövize endeksli kira ödenmeye devam ediyor. Ancak Sağlık Bakanlığı 2021 yılı mali tablolarında şehir hastanelerinin kira ve hizmet bedelleri için ödenen tutarlara artık yer verilmiyor. Yıllık ödemeleri milyar doları bulan şehir hastaneleri üzerinden yandaşşirketlere ödenen tutarlar halktan gizleniyor" sözlerine yer verdi.

Açıklamanın ana hatlarışöyle:

"2021 YILINDA 16,3 MİLYAR ÖDEYECEK"

"2020 yılında şehir hastaneleri kira ve hizmet bedeli için 8,7 milyar TL ödenirken, 2021 yılı bütçesinde şehir hastaneleri için 16 milyar 392 milyon TL ödenek ayrılmıştır. Bu tutarın 6 milyar 415 milyon TL’sini hastanelerin hizmet alımı yoluyla sunduğu hizmetler karşılığı oluşturmaktadır. Sağlık Bakanlığı, 2021 yılında şehir hastanelerinin kira bedelleri için 9 milyar 977 milyon TL ödeyecektir. Şehir hastanelerinin açılmasıyla birlikte kamuya ait onlarca hastane kapatılmasaydı devletin bütçesinden milyarlar şirketlere aktarılmayacak, bu kaynak devletin kasasında kalacaktı.

 "ŞEHİR HASTANELERİ KAMULAŞTIRILMALIDIR"

Şehir hastanelerinin sözleşmelerinin bilgileri, "ticari sır" gerekçesiyle açıklanmamaktadır. Bütçeden yandaş müteahhitlere aktarılan milyarlarca dolarlar buzdağının sadece görünen kısmıdır. Şehir hastanelerinin sözleşmeleri ivedilikle feshedilmeli, Sayıştay tarafından tespit edilen kamu zararları tahsil edilmeli ve şehir hastaneleri kamulaştırılmalıdır.

PAZARLIK (21/B) USULÜYLE İHALE EDİLEN YENİ NESİL ŞEHİR HASTANELERİ

Devlet bütçesini büyük zararlara uğratan Kamu Özel İşbirliği yöntemini uygulamaktan vazgeçen siyasi iktidar, şehir hastanelerinin genel bütçeden yapılacağını açıklamıştı. Ancak burada da ihale kanununun deprem, afet gibi önceden öngörülemeyen olağanüstü durumlar için öngördüğü, '21b-Pazarlık' maddesini kullanan iktidar, istediği ihaleyi istediğine vermektedir. Samsun, Antalya, Aydın, Trabzon, Ordu ve Şanlıurfa şehir hastaneleri ihaleleri pazarlık (21/b) usulü ile yapılmış, yine bilindik şirketler kapalı kapılar ardında ihaleleri almıştır. Şehir Hastaneleri ihalelerinin pazarlık (21/b) usulünün kapalı oluşu, açık ihaleye göre kamu kaynaklarının daha çok tüketilmesi dolayısıyla artan kamu zararı demektir. Rekabete kapalı olduğu gibi gizli kapaklı yapılan pazarlık (21/b) usulü ile yapılan ihaleler ile yine yandaşşirketlerin cebi doldurulmakta yine milyarlar milletin cebinden çıkmaktadır"

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.